do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  
O nas » Projekty
Ochrona bociana białego

W dniu 28 października 2015 w naszej szkole odbyły się warsztaty przyrodnicze, którego głównym bohaterem był bocian. Ich organizatorem była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która realizuje projekt: „Ochrona bociana białego na obszarze Podlaskiego Szlaku Bocianiego poprzez kampanię informacyjno – edukacyjną”. Jednym z celów projektu jest ochrona bociana białego – powszechnie znanego i lubianego ptaka, którego głównie ze względu na gospodarkę człowieka spotyka wiele zagrożeń. W Polsce to przede wszystkim intensywne rolnictwo i sieci energetyczne, ale w innych krajach bocian podczas przelotów jest celem dla myśliwych. Bocian w kulturze polskiej jest mocno usadowiony, wiąże się z nim wiele legend i podań ludowych, ale także dużo nieprawdziwych stereotypów.

Czy bocian je żaby? Zapewnia szczęście rodzinie i bezpieczeństwo dla domu? W gospodarstwie rolnym bardziej pomaga czy przeszkadza? Ile kosztuje bocian? Co zagraża bocianom i jak im pomóc?

Na te i inne pytania uczniowie mogli znaleźć odpowiedź na warsztatach prowadzonych aktywnymi metodami. Uczestniczyli w nich wszyscy uczniowie  z klas II – VI, w dwóch grupach. Zajęcia te były świetną okazją do zapoznania się z ciekawym życiem tak dobrze znanego z naszego nieba bociana.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu Pani Agnieszka Ostaszewska, która zgłębiała z nami tajniki życia tego wspaniałego ptaka. Uczniowie klas młodszych mieli okazję wykonać prace plastyczne poświęcone temu skrzydlatemu przyjacielowi. Poznaliśmy dwa gatunki bocianów: bociana białego i jego kuzyna czarnego. Odróżnialiśmy ich klekoty. Dzieci młodsze odtwarzały cykl życia ptaka na podstawie historyjek obrazkowych, uczestniczyły w quizach. Uczniowie klas starszych dodatkowo pracowali z mapą, gdzie wytyczali szlak wędrówki bociana białego.

Na zakończenie naszych przygód przyrodniczych otrzymaliśmy drobne upominki i pomoce naukowe poświęcone bocianom. Czekamy na kolejną edycję przyrodniczych zajęć.

 
© 2019 sppogorzalki.com.pl | Tworzenie stron internetowych