do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  
O nas » Historia

 

Projekt budowy szkoły we wsi Pogorzałki powstał w roku 1937. Czynem społecznym wybudowano fundamenty, a w 1939 roku odbyła się uroczystość wyświęcenia budynku. Przystąpiono do jego wyposażenia i wkrótce rozpoczęto naukę. Działalność szkoły była krótka, gdyż wybuchła wojna. Jednakże przerwa trwała tylko do 4 listopada 1939 roku. W 1941 znów przerwano naukę, tym razem już na dłużej, bo rozpoczęto ją ponownie dopiero w listopadzie 1944 r. Wkrótce zamordowano kierowniczkę szkoły panią Moroz, a dwa miesiące później jej męża. Nauczyciele, w obawie o swoje życie, opuścili szkołę. Pozostała tylko pani Halina Buchtarewicz. Przysłano po jakimś czasie innych nauczycieli i wszystko wróciło do normy.
W 1946 r. Powstały chodniki z płyt betonowych, budynek gospodarczy drewniany i ubikacje zewnętrzne murowane.
Zaczęły działać organizacje szkolne.

W 1960 roku w szkole zabłysło światło.
W 1965 przeprowadzono remont i wtedy zbudowano część korytarza tworząc dodatkową klasę  - matematyczną.
W 1967 wygospodarowano jeszcze jedną salę – ze względu na zwiększenie się liczby oddziałów szkoły do ośmiu.
W 1975 roku ukończono budowę Domu Nauczyciela. Dyrektor szkoły pan Bogusław Leszczyński przeniósł się do nowego mieszkania opuszczając pomieszczenia w szkole. Dzięki temu powstały dwie nowe sale lekcyjne.
W 1976 przeprowadzono generalny remont budynku tzn. założono centralne ogrzewanie, zmieniono oświetlenie, podłogi pokryto płytkami PCV i dobudowano przedsionek zwiększając w ten sposób korytarz służący za szatnię.
W późniejszych latach dokonywano drobnych remontów kosmetycznych a między innymi doprowadzono do szkoły wodę. Wymieniano też meble zwiększając ich ilość i jakość. W części klas wymieniono tablice, ławki i krzesła.
Przez wiele lat działał w szkole sklepik uczniowski pod kierownictwem pani Jadwigi Dudzińskiej – nauczycielki geografii.
W roku 1990 dyrektor szkoły pan Bogusław Leszczyński odszedł na emeryturę, a funkcję tą objęła Wanda Kulesza. W domu Nauczyciela zamieszkała nowa rodzina nauczycielska.
Pierwszymi decyzjami nowej pani dyrektor były zmiany w zagospodarowaniu pomieszczeń. Dzięki temu biblioteka znalazła się w oddzielnym pomieszczeniu, a część klas i korytarz powiększyły swoje powierzchnie, gdyż wyburzono kominy po piecach od dawna już nie istniejących. Dokonano też poprawek w stanie podłóg i pomalowano ściany korytarza.
W kolejnych latach powierzchnia użytkowa szkoły zwiększyła się ponownie, gdyż opuszczone zostało  jedno   z  mieszkań   w  Domu  Nauczyciela  i  przeniesiono  tam   zajęcia klasy „0”. Dzięki temu zajęcia lekcyjne klas I-VI odbywały się na jedną zmianę i nie trwały dłużej niż do godziny 14:25.
Największym wyzwaniem stał się jednak pomysł rozbudowy szkoły.  Decyzję podjęto w roku 1991. Pierwszym zadaniem było powołanie Społecznego Komitetu Rozbudowy. W roku 1998 nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Kolejne prace wykończeniowe przebiegały z przerwami ze względu na brak funduszy.
W roku 2000 dobudowana część została zelektryfikowana. W takiej fazie przeczekała do lipca 2001, kiedy to zaczęto prace wykończeniowe, aby można było rozpocząć w niej naukę. Zajęcia w nowym budynku odbywają się od 1 września 2001. Od 2007 roku do chwili obecnej dyrektorem szkoły jest pani Anna Mikuć.
Wokół szkoły znajduje się 2,5 ha ziemi. Plac ten ogrodzony siatką był wykorzystywany jako boiska. W ostatnich latach teren zniwelowano i rozpoczęto budowę boiska z prawdziwego zdarzenia. Obecnie w części górnej jest utwardzone i zasiane  trawą  pełnowymiarowe boisko  do  piłki  nożnej. Część druga – niższa oraz teren po sadzie są w tej chwili  zagospodarowywane dzięki współpracy z Klubem Jagiellonia, który  dzierżawi część naszych budynków i terenu wokół szkoły. Jedno z tych nowych boisk jest już prawie gotowe i od 1 września 2012 będzie użytkowane.
W ramach projektu rządowego „RADOSNA SZKOŁA’” w roku 2009 otrzymaliśmy fundusze na urządzenie miejsca zabaw w szkole, a w 2010 roku dzięki współpracy z Wójtem Gminy -  dofinansowanie na piękny plac zabaw przy szkole. 

 
© 2024 sppogorzalki.com.pl | Tworzenie stron internetowych

 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0