do początku   |   mapa serwisu   |   kontakt  
O nas » Aktualności
Hodowla motyli

Nasza szkoła otworzyła właśnie galerię motyli. Przez kilka tygodni będziemy mogli obserwować rozwój tych pięknych i delikatnych owadów. Z tej okazji czeka nas kilka lekcji związanych z tematem. Nasi najmłodsi uczniowie poznają Małą Głodną Gąsienicę, bohaterkę książki Eryka Carle'a pt. Mała głodna gąsienica. Dzięki historii opowiedzianej w języku angielskim, poznają lub odświeżą (w zależności od wieku) słowa nazywające dni tygodnia, owoce i jedzenie. Starsi uczniowie poznają cykl rozwojowy motyla – po angielsku, oczywiście.

Wszyscy będą mogli wziąć udział w konkursie na podobiznę Małej Głodnej Gąsienicy. Technika wykonania dowolna. Rozstrzygnięcie konkursu: jak już gąsienice przeobrażą się w motyle:)

 

Kilka słów o naszej galerii motyli

Nasze gąsienice zostały umieszczone w specjalnym pojemniku z jedzeniem, który daje im dostęp do powietrza. Dzięki temu mogą rozwijać się w czystych i bezpiecznych warunkach. W zależności od temperatury, stadium gąsienicy może trwać od 7 do 14 dni. Gąsienice rosną bardzo intensywnie każdego dnia. Sprawdzajcie uważnie, gdyż będą one zrzucać szkielety zewnętrzne kilka razy w tej fazie wzrostu.

 

Po 7-14 dniach gąsienice zaczną się wspinać w kierunku wieczka pojemnika, aby się przytwierdzić tuż pod pokrywką. Będą zwisały w kształcie litery J i zrzucą swój szkielet zewnętrzny ostatni raz, następnie zamienią  się w poczwarki. Zajmie im to 2-3 dni. Po tym czasie przeniesiemy kokony do siatki.

 

Za 7-14 dni powinniśmy zobaczyć nasze upragnione motyle. Początkowo, ich skrzydła będą miękkie i łamliwe. Z czasem, napełnią się one czerwonym płynem, który je wzmocni. Kiedy skrzydła będą już w pełni uformowane, motyle pozbędą się resztek czerwonego płynu. Nie martwcie się, to nie krew! Kiedy skrzydła będą już uformowane, motyle zaczną pracować nad utworzeniem trąbki.

 

Pamiętajcie, nie wolno dotykać motyli, ani otwierać siatki. Wolno wam, a właściwie wypadałoby, abyście dali im jeść - przynoście im kawałki świeżych owoców, mogą to być plastry pomarańczy, jabłek, melonów czy bananów. Nie wkładajcie sami jedzenia dla motyli do siatki.

 

Przez kilka dni będziemy mogli obserwować nasze motyle w siatce, a następnie wypuścimy je na wolność.

 

 

 
© 2024 sppogorzalki.com.pl | Tworzenie stron internetowych

 

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0